İstanbul’da gezilecek turistik yerler

İstanbul’un tarihinin çok eskilere dayanması turistlerin dikkatini çekiyor. Tarihi yapısı ve mimarisi ile bilinen İstanbul, turistlerin ilgi odağı oluyor. Dünyaca tanınan İstanbul tarihinin Osmanlı dönemlerinden kalma yapıları turistlerin İstanbul’ u gelip görmeleri için yetiyor.

İstanbul’un; muhteşem görülmeye değer doğal güzellikleri, gökyüzüne kadar uzanan gösterişli minareleri, altın yaldızlı kubbeleri, sarayları, köşkleri, müzeleri, park ve bahçeleri, anıtları, kuleleri, kültürü ve çok daha fazlasıyla ziyaretçilerini aynı zamanda turistleri büyülemek için yeterli oluyor.

İstanbul’ a gelen turistlerin öncelikle görmeyi tercih ettikleri yer Tarihi Yarımada ve Boğaziçi’dir. Muazzam doğası ve gözden kaçmayacak kadar güzelliğiyle adeta İstanbul’un incisi olarak görülen ilk yerdir. Boğazın adalarla birleştiği manzara kaçırılmayacak kadar güzeldir.

Tarihi yerleri barındıran görülecek yerler arasında sıralamayı; Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Sultanahmet Camii, Kapalıçarşı, Yerebatan Sarnıcı almaktadır. Kozmopolit ve canlı yerler olarak görülmeye değer yerler ise; Taksim, Beşiktaş, Ortaköy ve Kadıköy’dür.

Şık mekânların ve hala tarih kokan yerler arasında Cihangir, Nişantaşı, Bebek, Sarıyer, Zekeriyaköy, Çengelköy, Etiler, Tarabya, Arnavutköy de gezilmeye değer turistik ve otantik yerler olarak bilimektedir.

Leave a Reply